Često postavljena pitanja :
čŒESTO POSTAVLJENA PITANJA:Da li se dioničari mogu prijaviti na biro?
Na evidenciji nezaposlenih osoba može biti osoba čiji mjesečni prihod (što se odnosi i na dividendu) ne prelazi 25% od prosječne plaće u toku prethodne godine prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, shodno odredbama člana 3. stav (2). Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba („Službene novine Federacije BiH“, br.55/00, 41/01, 22/05 i 9/08).
Kako se može ostvariti pravo na uplatu doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje?
U skladu sa članom 31. stav 2. Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba („Službene novine Federacije BiH“, br.55/00, 41/01, 22/05 i 9/08) penzijsko i invalidsko osiguranje osigurava se nezaposlenoj osobi kojoj nedostaju do tri godine penzijskog staža do sticanja uvjeta za starosnu penziju, u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Dakle potrebno je provesti na evidenciji nezaposlenih onoliko vremena koliko nezaposlenoj osobi nedostaje staža za uplatu, a najduže do 3 godine.
Ko može ostvariti pravo na isplatu novčane naknade u jednokratnom iznosu?
1. čŒlanom 30a. stav (1) Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba („Sl. novine F BiH“, br.55/00, 41/01, 22/05 i 9/08), nezaposlenoj osobi koja ima pravo na novčanu naknadu može se na njen zahtjev, isplatiti naknada u jednokratnom iznosu zavisno o utvrč‘enom trajanju prava na naknadu, radi samostalnog ili sa drugom osobom obrazovanja privrednog društva, radnje ili drugog oblika obavljanja samostalne djelatnosti.
2. Nezaposlena osoba kojoj je naknada isplaćena u skladu sa stavom 1. ovog člana ne može se prijaviti službi za zapošljavanje prije isteka vremena za koje je primila jednokratnu isplatu.
3. Nezaposlena osoba kojoj je novčana naknada isplaćena u skladu sa stavom 1. ovog člana može ponovo steći pravo na novčanu naknadu ako ispuni uvjete iz člana 29. ovog Zakona.â€
Koja je procedura i koji su dokumenti potrebni za ostvarivanje prava na naknadu u jednokratnom iznosu?
Zahtjev za isplatu novčane naknade u jednokratnom iznosu u skladu sa članom 30a Zakona podnosi se u općinskom birou rada ili protokolu Službe. Uz zahtjev se prilaže: Rješenje Općinskog organa uprave o obavljanju djelatnosti ili Rješenje o registraciji pri općinskom sudu.
Na koji način ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje po prestanku radnog odnosa?
čŒlanom 19. stav (12) tačka a.) Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/97, 7/02, 70/08 i 48/11), propisano je da pravo na zdravstveno osiguranje nezaposlena osoba ostvaruje ako se prijavila na evidenciju nezaposlenih osoba u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, obavljanja djelatnosti ili nakon prestanka primanja naknade plaća na koju imaju pravo prema ovom zakonu ili prema propisima donesenim na osnovu ovog zakona.
Na koji način ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje po završetku redovnog školovanja?
čŒlanom 19. stav (12) tačka f.) Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/97, 7/02, 70/08 i 48/11), propisano je da pravo na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba ostvarujete ako se prijavite na evidenciju nezaposlenih osoba u roku od 90 dana nakon završetka školske godine u kojoj ste završili redovno školovanje.
Na koji način ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje po prekidu redovnog školovanja?
čŒlanom 19. stav (13) Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/97, 7/02, 70/08 i 48/11), propisano je da: lica starija od 18 godina koja su prema propisima o školovanju izgubila status učenika, odnosno redovnog studenta ili su prekinula redovno školovanje, zadržavaju pravo na zdravstvenu zaštitu u trajanju od jedne godine od dana prekida školovanja ako su se prijavila Zavodu za zapošljavanje u roku od 30 dana od dana prekida školovanja i ako pravo na zdravstvenu zaštitu ne mogu ostvariti po drugom osnovu.
Radila sam u jednoj firmi 5 mjeseci, a u drugoj 5 mjeseci i 15 dana. Imam li pravo na novčanu naknadu. Pauza izmeč‘u ova 2 radna odnosa je 3 mjeseca?
Odredbama člana 29. stav (1) Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba („Sl. novine Federacije BiH“, br. 55/00, 41/01, 22/05 i 9/08), pravo na novčanu naknadu stiče nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje osam mjeseci rada neprekidno ili osam mjeseci sa prekidima u posljednjih osamnaest mjeseci
Ukoliko ste se prijavili na evidenciju nezaposlenih u roku od 30 dana po prestanku radnog odnosa i podnijeli zahtjev za novčanu naknadu, ukoliko su Vam uplaćivani doprinosi za osiguranje od nezaposlenosti, ukoliko niste svjesno doprinijeli prestanku radnog odnosa, biće Vam priznato pravo na na novčanu naknadu u trajanju zavisno od dužine Vašeg ukupnog staža.
Koja prava mogu ostvariti prilikom prijave na biro u slučaju otkaza ugovora o radu i šta mi je potrebno od dokumenata?
Rok za prijavu na evidenciju nezaposlenih po prestanku radnog odnosa je 30 dana od dana prestanka radnog odnosa kako biste ostvarili pravo na zdravstveno osiguranje i pravo na novčanu naknadu. Prilikom prijave potrebni su slijedeći dokumenti: radna knjižica, lična karta, CIPS prijava, rješenje o prestanku radnog odnosa, odnosno Ugovor o radu na odreč‘eno vrijeme i Odjava iz Porezne uprave-Obrazac JS 3100.
Kod zasnivanja radnog odnosa, čija je obaveza odjava sa evidencije biroa za zapošljavanje- poslodavca ili nezaposlene osobe?
Nezaposlena osoba je obavezna da u roku od 3 dana obavijesti Službu za zapošljavanje o promjeni statusa, pa tako i kod zaposlenja. Prilikom odjave obavezno se dostavlja kopija ugovora o radu.
Da li je poslodavac obavezan dostaviti birou za zapošljavanje ugovor o obavljanju pripravničkog staža bez zasnivanja radnog odnosa (volontiranja) ili nezaposleno lice?
Obavezu imaju i jedan i drugi.
Odredbama člana 28. Zakona o radu (Sl. novine FBiH br. 43/99; 29/03, 32/04) pripisano je: da kopiju ugovora poslodavac dostavlja nadležnoj službi za zapošljavanje u roku od 5 dana od dana zaključenja ugovora radi evidencije i kontrole.
Nezaposlena osoba je takoč‘er obavezna prijaviti promjenu birou za zapošljavanje u roku od 3 dana od dana nastanka promjene, radi evidentiranja i praćenja.
Da li pravo na zdravstveno osiguranje imaju osobe koje dolaze iz radnog odnosa, a kojima nisu izmireni porezi i doprinosi za vrijeme rada?
Osoba koja dolazi iz radnog odnosa bez obzira na razlog prestanka radnog odnosa i uplaćene poreze i doprinose ostvaruje pravo na zdravstveno osiguranje, u slučaju da se prijavila na evidenciju Službe u zakonskom roku od 30 dana.
Kako odrediti na koji biro da se prijavim?
Nezaposlena osoba se prijavljuje i ostvaruje prava u općinskom birou za zapošljavanje u mjestu prebivališta.
U kojem roku se nezaposlena osoba mora prijavljivati na evidenciju?
Redovni rokovi javljanja su, jednom u:
30 dana – ako ostvaruje pravo na novčanu naknadu i penzijsko i invalidsko osiguranje;
60 dana – ako ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu;
90 dana – ako ne ostvaruje prava po osnovu nezaposlenosti.
Na koji period se može izdati radna dozvola stranom državljanina?
Odgovor: Radna dozvola izdaje se na 6, 9 i 12 mjeseci.
Da li osoba koja želi ostavariti radnu dozvolu kao samostalni obrtnik mora biti na evidenciji?
Odgovor: Da, mora biti na evidenciji da bi se pokrenula procedura izdavanja rješenja nadležnog organa uprave.
Da li se zahtjev podnosi u Biroima rada ili u JU Službi za zapošljavanje USK Bihać?
Odgovor: zahtjev za izdavanje/produženje radne dozvole može se podnijeti i u Biroima rada i u sjedištu Službe.
Gdje se nostrificiraju diplme stranih državljana u BIH?
Odgovor: Nostrifikacija stranih diploma o stečenom obrazovanju kod SSS vrši se u Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK, a kod V� S i VSS Univerzitet u Bihaću.
Da li se može pokrenuti procedura za izdavanje radnih dozvola stranog državljanina kao zakonskog zastupnika ako kao takav nije registrovan u nadležnom sudskom registru?
Odgovor: Ne, uslov za pokretanje procedure za izdavanje radne dozvole stranim državljanima jeste Rješenje o registraciji firme kao i registrovanje odgovornog lica za zastupanje.